Vítejte na Borůvkovém kopečku, kouzelném místě plném čisté přírodní kosmetiky. Složení všech produktů jsme už zkontrolovaly za vás. ❤️ Vaše borůvkové holky, Kristi a Liduš

Pomletí brouci nebo spařené motýlí kukly. I tyto nechutnosti najdete v přírodní kosmetice.

K napsání dnešního článku mě přivedlo nedávné několikatýdenní pátrání po nové značce kvalitní přírodní dekorativky, kterou bych přidala na svůj e-shop. Klidná, nestresová činnost. Povím vám ale, že jsem se nakonec vytočila tak, že můj nízký tlak vyskočil do nebeských výšin.

 

Navzdory tomu, jak intenzivně se spousta lidí zajímá o blaho zvířat, nemá následně problém natřít si rty rtěnkou obsahující rozemleté broučky, pečovat o pleť krémem se spařenými motýlími larvami nebo si mýt vlasy šamponem s extraktem z rybích kůží.

 

Prostudovala jsem složení několika desítek značek a téměř pokaždé jsem v něm objevila některou z těchto neetických složek. U běžné konvenční kosmetiky počítám s tím, že kromě pořádného chemického koktejlu často ukrývá i tyto látky. Věděli jste ale, že tyto neetické látky můžete nalézt i v přírodní high end kosmetice?

 

NEJČASTĚJŠÍ NEETICKÉ SUROVINY

 

Karmín

 

 

Zdroj: peta.org

 

„Karmín (též karmazín nebo košenila) je přírodní červené barvivo vyráběné z vysušených těl hmyzu červce nopálového (Dactylopius coccus). Proto nemůže být označováno za vegetariánské, kosher nebo halal. Oplodněné samičky hmyzu (obsahují nejvíce barviva) se chovají na kaktusech přibližně tři měsíce. Pro výrobu 1 kg košenily je potřeba 70000 - 155 000 kusů hmyzu. Červci se sesbírají z rostlin, usmrtí v horké vodě, páře nebo žárem, což ovlivňuje různé zbarvení komerčního pigmentu. Poté se suší na slunci nebo v sušárnách na zhruba 30 % své původní hmotnosti. Po usušení se červci uvaří a barvivo se vysráží síranem hlinitoamonným.“

 

Takto vysvětluje výrobu této krvavé ohavnosti matička Wikipedie. A já k tomu nemám co dodat.

 

Karmín se běžně nachází i v přírodní dekorativní kosmetice. Výrobci (včetně těch s cerfikací) jej používají proto, že je pořád méně zdravotně závadný, než syntetická červená barviva. Ta obsahují často zbytky těžkých kovů. Příkladem takových pigmentů jsou látky Red 2 a Red 40.

 

Jako veganské a zdraví nezávadné alternativy karmínu se však dají použít také oxidy železa (Iron Oxides), betanin (barvivo z červené řepy) nebo barevné pigmenty z ovoce a bobulí, které ve své dekorativní kosmetice jako jediná na světě s úspěchem používá značka 100% Pure.

 

Ve složení karmín najdete jako: Carmine, Carmine Red, kyselina karmínová, košenilový extrakt nebo CI 75470.

 

Nejčastějsí výskyt: Rtěnky, lesky na rty, multifunkční líčidla, tvářenky, laky na nehty. Zkrátka všude, kde je potřeba dodat různý odstín červené barvy.

 

Šelak

 

 

Zdroj: support.peta.org

 

Na první pohled vypadá tato látka ideálně. Je bezpečná, fyziologicky odbouratelná a když jsme teď všichni v tom zero-waste módu, nutno dotat, že pochází z obnovitelného zdroje. Až na to, že tím obnovitelným zdrojem je další druh červce, tentokrát červec lakový (Kerria lacca).

 

Oplozené samičky tohoto broučka produkují sekret, který má za úkol chránit larvy před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí. Sekret vytváří na větvích, na kterých červci žijí, pevnou krustu, která se sbírá = surový šelak. Produkce šelaku je nejrozšířenější v oblasti Thajska, Barmy, Číny nebo Indie. Jen v Indii se získáváním šelaku zabývají asi 3 miliony lidí a ročně se vyprodukuje přibližně 18 000 tun této látky. Což je, když sis vezmete, že na výrobu 1 kg šelaku je potřeba až 300 000 červců, celkem masakr.

 

Ve veškeré kosmetice stojí šelak za krásným leskem a má zpevňující účinky.

 

Ve složení ho najdete jako: Shellac.

 

Nejčastější výskyt: Oční linky, řasenky, laky na nehty ( velmi populární jsou Shellac manikůry v nehtových studiích), laky na vlasy.

 

Hedvábí

 

 

O hedvábí už jsme psaly samostatný článek. Takže jen pro připomenutí.

 

Hedvábí vzniká z kukel Bource morušového, který se ve velkém chová na farmách nejčastěji v jihovýchodní Asii. Tady jsou kukly motýlů při vysoké teplotě uvařeny nebo se probodávají. V dekorativní i pečující kosmetice dodává vaší pleti hebký, sametový vzhled.

 

Živočišné hedvábí lze v produktech nahradit například rýžovým pudrem (Oryza Sativa Powder) nebo ovesnými proteiny.

 

Ve složení najdete hedvábí jako: Hydrolyzed silk, hydrolyzed silk protein, hydrolyzed silk powder, hydrolyzed silk solution, protein hydrolyzates, silk, silk hydrolysate, silk amino acids.

 

Nejčastější výskyt: Make-upy, pudry, produkty na pleť a vlasy

 

Kolagen

 

 

Kolagen je přirozenou součástí tkání lidského těla. Jedná se o bílkovinu, která se ve velkém zastoupení nachází například v chrupavkách, kostech, zubech, dásních, stěnách cév a v neposlední řadě i v kůži. Kolem 25. roku věku ale začíná docházet ke snižování hladiny kolagenu ve tkáních a dostihne nás to, čeho se spousta z nás tolik obává. Stárnutí pokožky.

 

Na řadu přichází první koketování s anti-aging produkty. Když se mrknete na jejich složení, zjistíte, že právě kolagen se nachází ve velké spoustě z nich. Vypíná pokožku, zpevňuje ji, zajistí jí pružnost – zkrátka hotový elixír krásy.

 

Na kolagenu by nebylo nic špatného, kdyby nepocházel z živočišných zdrojů. Dříve se tato látka získávala na jatkách z prasečích a kravských kůží. Pak ale přišla aféra s onemocněním dobytka BSE a ze strachu z přenosu onemocnění se přistoupilo k bezpečnějším alternativám zisku kolagenu.

 

Pokud si myslíte, že se kolagen začal získávat z něčeho humánnějšího a méně nechutného, než jsou kůže živočichů, zklamu vás. Jen se z dobytka přesedlalo na ryby. Zdrojem kolagenu jsou opět kůže, nejčastěji tolstolobiků nebo lososů.

 

Veganskou alternativou rostlinného původu je pak kolagen ze sójové bílkoviny, ajurvédské bylinky Amly nebo irského mechu.

 

Ve složení ho najdete jako: Collagen, Hydrolyzed Collagen, Collagen Amino Acids, Collagen Extract, Soluble Collagen.

 

Nejčastější výskyt: Anti-aging přípravky, oční krémy, přípravky proti striím a celulitidě, make-upy, řasenky, šampony a kondicionéry.

 

_________________________________________________________________________________

 

A abychom nemluvily jen v obecné rovině – pojďme si dát pár příkladů značek přírodní kosmetiky, kde se to karmínem jenom hemží. A protože jsem pátrala po dekorativní kosmetice, vybrala jsem právě tyto:

 

Alima Pure – Na první pohled líbivá a čistá přírodní dekorativní kosmetika. Po jejich Lip tintech jsem pokukovala. Pak na mě ve složení jednoho z nich vykoukl karmín. A mám po ptákách Lip tintu.

 

 

Zdroj: alimapure.com

 

 

Avril Organic – Levná přírodní dekorativka. Jasně, za ty peníze si asi nebudou lámat hlavu s barevnými pigmenty z ovoce nebo bobulí. Prdnout tam karmín je snadnější varianta.

 

 

Zdroj: avril-organic.com

 

 

Benecos – Německá přírodní dekorativka za fajn ceny. Ale ten neřád karmín tam zase figuruje.

 

 

Zdroj: benecos.eu

 

 

Kjaer Weis – Luxusní přírodní dekorativka za celkem dost peněz. Krásné nadčasové obaly, kvalitní složení. Není trochu zbytečné kazit si to karmínem?

 

 

Zdroj: kjaerweis.com

 

 

Lily Lolo – vegetariánská dekorativní kosmetika. Má hezké obaly, dobré složení, u spousty lidí je oblíbená. Ale tito lidé asi karmín v produktech neřeší.

 

 

Zdroj: lilylolo.co.uk

 

 

Miss W – francouzská dekorativní přírodní kosmetika, která dle jednoho nejmenovaného webu, cituji: „Respektuje člověka, přírodu a životní prostředí.“ A broučci podle vás nejsou příroda?

 

 

Zdroj: missw.fr

 

 

Zuii Organics – Australská přírodní dekorativní kosmetika s podtitulem: „Noste květy na své tváři.“ Ale chcete na ní nosit i namleté brouky?

 

 

Zdroj: zuiiorganic.com

 

 

Všechny tyto látky živočišného původu nejsou v rozporu se složením přírodní kosmetiky a jsou povolené i nejrůznějšími přírodními certifikáty. Přesto mně to nedá a pořád nedovedu pochopit jednu věc.

 

Když chci používat přírodní kosmetiku, je to nejen proto, že mi záleží na mém zdraví. Záleží mně také na životním prostředí, na ekologii, na naší planetě. Respektuji ostatní živé tvory, byť se jedná o brouky nebo kukly motýlů. Proč bych si měla malovat rty rozemletými brouky z opačné poloviny zeměkoule, když to jde i jinak?

 

Nechci podporovat pokrytecké značky, které hlásají hesla o tom, jak jsou spjaté s přírodou a netestují na zvířatech. A pak produkují věci, které nejsou cruelty free. Pokud to vidíte stejně, zkoumejte složení výrobků. Zárukou úspěchu je také označení Vegan, které vylučuje obsah látek živočišného původu. A pokud se vám složení luštit nechce, navštivte Borůvkový kopeček. Tam výrobky s těmito surovinami NIKDY nenajdete. ;-)