Přírodní opalováky - 4 zásadní fakta pro výběr toho správného.

Květen. Kdysi synonymum pro jaro, máj – lásky čas, rozkvetlé stromy. Tento rok většina stromů odkvetla už v dubnu a jaro nikde, protože po zimě přišlo rovnou léto. Přiznám se, že mě trošku zaskočilo, když jsem se z procházky vrátila se spáleným výstřihem. A podle počtu zpráv, které jsme od vás dostaly, jsme nebyly zaskočené jen my dvě. "Myslíš, že je tenhle opalovací krém opravdu přírodní?" "Co říkáš na malinový olej? Má prý SPF 50!" "Máte na e-shopu opalovák i pro malého?" No, upřímně, neměly jsme. Nakonec jsme do obchůdku zařadily ty nej opalováky, které jsme vybraly dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Ale co pátrání a študování tomu předcházelo... Zjistila jsem, že informací k této problematice jsou na internetu mraky a upřímně? Byla jsem z toho už trochu zblblá. A tak jsem se zase pěkně uklidnila, zapla selský rozum a sepsala jsem několik poznatků, které mně přišly podstatné a mohly by se hodit i vám. Tady jsou: 1. CO JE TO SPF? SPF neboli Sun Protection Factor udává hodnotu ochrany před slunečním zářením. Dočetla jsem se o různých výpočtech, ve kterých se z hodnoty SPF odvozovalo, jak dlouho můžete s takovým a makovým faktorem pobývat na sluníčku. Že namazaní krémem s SPF 10 se vydržíte škvařit x minut a s padesátkou y minut. Prdlajs. Neexistuje přímá úměra mezi hodnotou SPF faktoru a dobou strávenou na sluníčku. Neplatí, že čím vyšší faktor má použitý krém, tím se můžu grilovat déle.

Faktor SPF totiž vyjadřuje, jaké procento UV paprsků krém odráží od pokožky.

Tak například:

  • SPF 10 pohlcuje 90 % škodlivého UVB záření,
  • SPF 20 odrazí 95% UVB záření,
  • SPF 30 si poradí s 96,7 - 97,4 % UVB záření,
  • SPF 50 pohltí 98 % UVB paprsků.

Vzhledem k těmto informacím doporučuji použít opalovací krémy s minimálním SPF 30. 2. NENÍ FILTR JAKO FILTR ANEB MINERÁLNÍ FILTRY VS. TY CHEMICKÉ Minerální filtry jsou přírodního původu. Mezi nejpoužívanější patří oxid titanu a oxid zinku (v INCI je najdete jako Zinc Oxide a Titanium Dioxide). Fungují čistě na fyzikálním principu a to tak, že vytvoří na pokožce slabou vrstvu, která UV záření odráží. Obě uvedené látky odráží škodlivé UVA i UVB paprsky.

UVB paprsky jsou zodpovědné za spálení pokožky, kdežto UVA záření proniká do hlubších vrstev kůže a způsobuje změny pigmentace a stárnutí buněk.

To, jestli je opalovací přípravek vybaven proti UVA a zároveň i proti UVB záření je, mimochodem, další věc, kterou si musíte pohlídat. Chemické filtry v opalovacích krémech aktivně chrání pokožku proti škodlivému UV záření, ale mnohé z těchto látek způsobují alergie, ucpávají póry, produkují nebezpečné volné radikály a mohou být dokonce příčinou hormonální nerovnováhy. A v kombinaci s přímým sluníčkem? Raději nedomýšlet! Složky chemických filtrů poškozují nejen naše tělo, ale hromadí se také v těle ryb a dalších vodních živočichů. Ve složení je najdete například pod těmito názvy: Benzophenon, t-Butyl-methoxydibentoylmethan (BMDM), Homosalat (HMS), 4-Methylbenzylidencampher (3-BC), Ethylhexyl-dimethylPABA, Octyl-dimethyl-PABA, Ethylhexyl-Methoxycinnamat (Octinonoxate), Octylmethoxycinnamat (OMC), Oxybenzone. 3. NANOČÁSTICE MI DO TOHO NETAHEJTE. Minerální filtry jsou fajn věc, jenže stále to není nic jiného, než namletý bílý prášek. A pokud budou částice minerálů příliš velké, čeká nás to, co nesnášíme. Špatně se roztírající krém, který zanechává na pokožce bílé šmouhy. Řešením je zmenšit částice natolik, aby byly na kůži v podstatě neviditelné. Jenže nanočástice mají velikost menší než 100 nm a to už je velikost, která se přes ochrannou bariéru naší pokožky dostává do těla. A tady může nastat několik problémů – toxicita, poškození zdravých buněk, nejasný způsob vylučování z těla, atd. V případě zinku je to ještě v klídku, ale takový titan... Není sice prokázané, že by titan pronikal až k živým buňkám. Údajně ho zadrží zrohovatělá vrstva odumřelých buněk. Ale znáte to. Jistota je jistota a natírat se krémem s tím, že se mi za žádnou cenu nesmí dostat do otevřené ranky, záděrky, oka... To se mi opravdu nechce.

Přítomnost nano částic musí být naštěstí od roku 2013 uvedena v INCI výrobku, takže pokud na zadní straně obalu objevíte: titanium dioxide (nano), jsou tam! Pokud označení nano nenajdete, jedná se o bezpečné mikročástice.

  4. PŘÍRODNÍ OLEJE NÁS CHRÁNÍ SVÝM PŘIROZENÝM SPF - LEŽ? Tak tohle mě celkem zasáhlo. Věděla jsem, že spousta přírodních olejů má svůj přirozený UV faktor a že například malinový nebo mrkvový olej dosahují přirozeného SPF faktoru 40 a více. Zní to úžasně, no ne? Jenže... Na internetu najdete informace o tom, že mezi rostlinné oleje s nejvyšším přirozeným SPF patří malinový, mrkvový, olej z pšeničných klíčků nebo třeba nimbový. Je potřeba si ale uvědomit několik věcí. Hodnota SPF u přírodních olejů je pouze orientační. Není vědecky prokázáno, že kokosový olej má SPF 8. A to z několika důvodů:

  • Vždy závisí na kvalitě a zdrojích samotného oleje.
  • Oleje na sluníčku degradují. I kdyby byl ochranný faktor v laboratorních podmínkách v hodnotě 40, na sluníčku se ze 40 stane rázem 6.
  • Oleje se vstřebávají do pokožky. Takže kolik oleje bych si na sebe musela nanést, aby SPF faktor opravdu učinkoval?
  • V neposlední řadě také trochu vázne nedostatečná ochrana před UV paprsky. S výjimkou malinového oleje chrání ty zbylé pokožku pouze proti UVB paprskům.

Znamená to tedy, že jsou oleje v tomto směru k ničemu? To si rozhodně nemyslím. Takový malinový olej chrání kůži proti UVA i UVB paprskům a jeho ochranné vlastnosti mohou být v mírných končinách při běžném pohybu na čerstvém vzduchu dostačující. Oleje při pravidelném používání také zlepšují odolnost pokožky a ta se pak s případným spálením a narušením dokáže lépe vyrovnat. Oleje jsou rovněž skvělým pomocníkem k ošetření kůže po opalování. Dodají pokožce chybějící hydrataci a udržují získané opálení. Ale nemohu se spoléhat na to, že si na sebe "naplácám" kokosový olej a nespálím se. Oleje musí být vždy doplněny některým z minerálních filtrů, aby byla ochrana před sluníčkem (téměř) stoprocentní. A jak to vidíte Vy? Už jste našli svůj top opalovák? A co si o celé problematice myslíte?

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.