Re-Sack: Znovupoužitelné nákupní sáčky z BIO bavlny

Značku Re-Sack založil Sjoerd van der Helm v roce 2010 a spolu s ní spatřila světlo světa i značka Made Sustained (zabývá se výrobou nerezových brček, termosek, boxů na svačiny, skleněných lahví, apod.). Myšlenka Re-Sack je kouzelně jednoduchá - snížit množství jednorázových plastových a papírových odpadů na minimum a namísto nich nabídnout lidem alternativu v podobě znovupoužitelných obalových materiálů.

Sympatická výhoda oproti konkurenčním výrobkům? Sáčky Re-Sack se nešijí ze syntetiky, nebo z běžné bavlny, ale rovnou z BIObavlny! A to primárně kvůli zdraví, nikoli kvůli tomu, že to zní v marketingové hantýrce lépe. Důvodů je hned několik, ale největší roli při volbě materiálu hrálo, že běžná bavlna je jednou z nejvíce chemicky ošetřovaných plodin na světě. Některé zdroje udávají, že až 20% celosvětové spotřeby pesticidů jde právě na bavlnu. A jak vlastně poznat, že o BIO bavlnu opravdu jde? Výrobce Re-Sack vlastní certifikát GOTS (Global Organic Textile Standard), což je nejpřísnější mezinárodní certifikace v biotextilním průmyslu. Zaručuje ekologickou čistotu výroby i finálního produktu a tím kromě samotného biotextilu chrání jak životní prostředí, tak zdraví zaměstnanců (a to včetně bezpečných a důstojných pracovních podmínek a spravedlivé mzdy).

Bavlněné pytlíčky jsou nejen plnohodnotnou náhradou mikrotenových sáčků, ale takřka ve všech ohledech sáčky překonají. V Re-Sack můžete pohodlně nosit jak ovoce a zeleninu (doporučuji pevný síťovinový sáček), tak samozřejmě i pečivo (zde vám nejlépe poslouží jemný plátěný sáček).

Myšlenka ekologických znovupoužitelných pytlíků na nákupy se vám líbí, ale přesto se nemůžete odhodlat k tomu, abyste jimi například v obchodě nahradili oblíbené „igeliťáčky“? Samozřejmě chápu vaše obavy – přece jen látkové pytlíčky vyžadují trochu jinou strategii během nakupování. Ale vážně je to jen o zvyku a jednoduché logice. Jakmile jim jednou přijdete na chuť, už nikdy se nebudete chtít k jednorázovým mikrotenovým sáčkům vracet.

 

Zde uvádím nejčastější obavy, které možná před přechodem na znovupoužitelné bavlněné sáčky máte. Pojďme je společně rozptýlit:

Jak je to s čistotou? Přeci jen je mikrotenový sáček hygieničtější!:
Všechny sáčky Re-Sack jsou samozřejmě pratelné. Přidejte je ideálně do pračky k utěrkám, perou se stejně. Určitě ale bez aviváže, protože ani u utěrek, ani u pytlíčků není žádoucí, abyste na jídlo nebo nádobí přenášeli jakoukoli vůni.

No počkat, a to jako budu všechno prát hned po tom, co přijdu z nákupu? To budu potřebovat těch pytlíčkových sad aspoň 10! To se přeci nevyplatí!
Pokud se vám zeleninovo/ovocný sáček vyloženě nezašpiní od něčeho tekutého, nebo pečivový pytlík nezakydáte od povidlového koláčku, prát nemusíte po každém nákupu. Vemte rozum do hrsti – přihrádky na zeleninu v ledničce také dezinfikujete každý den, když do nich dokoupíte pár kousků zeleniny, nebo ovoce? A látkovou tašku na nákup také po každém nakupování perete? Tak vidíte.

Kolik toho pytlík vydrží? Nerozpadne se mi po prvním nákupu?
Vydrží hodně a nerozpadne se ani omylem. Je MNOHEM pevnější, než mikrotenové sáčky. Ostatně, netvrďte, že jste nikdy nesbírali jalbka, nebo brambory po zemi v obchodě, nebo doma v kuchyni, když vám ucho sáčku zůstalo v ruce. To se vám s Re-Sack nestane!

Už vidím, jak se budu hádat s prodavačem na pokladně, že do pytlíku nevidí. Jak prodavač vlastně pozná, co v sáčku je?
Ovoce a zeleninu přeci berete do síťovaných sáčků, pečivo do plátěného. A když už jsme u toho – např. v Globusu si pečivo balíte do neprůhledných papírových pytlíků už pěkně dlouho a taky na pokladně hlásíte, co v sáčku je. A stejně jako u neprůhledných papírových, které se dnes běžně používají, tak i u látkových není problém do nich nahlédnout.

Jak zboží v pytlíku zvážím? Nebudu přeci u každého nákupu platit i za váhu pytlíku. Korunka ke korunce… a za chvíli by se mi to hodně neyplatilo!

Váhy v obchodech (např. Kaufland) už chytře nabízí možnost vážení i bez obalu.

Drží na pytlíčcích ty samolepky, co vyjíždí z váhy v obchodě?
Ano, drží na nich perfektně.

 

A zde je ještě několik důvodů, proč se igelitových obalů s klidným srdce vzdát:

  • plastové obaly představují veliké nebezpečí pro mořské živočichy. Když se takový sáček vznáší ve vodě, připomíná delfínům a želvám jejich oblíbenou lahůdku - medúzy. Jakmile ale zvířata sáček pozřou, ucpe jim střeva a pomalu je zabije.

  • ročně se jen v Evropské unii vyprodukuje okolo 100 miliard plastových sáčků (děsivé!), přičemž velká většina z nich končí po jednom použití v kontejneru na plasty (doufejme!), ve směsném odpadu, nebo v přírodě (bohužel).

  • věděli jste, že Austrálie dokázala snížit spotřebu plastových sáčků o 80% za 3 měsíce? Prý se tak stalo, jakmile 2 největší supermarkety v zemi (Coles a Woolworths) přestaly ve svých řetězcích prodávat plastové sáčky a tašky na jedno použití. Podle Australské národní maloobchodní organizace (NRA) bylo tímto "detailem" ušetřeno cca 1,5 miliardy kusů sáčků, které by byly jinak v Austrálii vyrobeny. A ve výsledku prý vedly zákazy k tomu, že během pouhých 3 měsíců klesla spotřeba igelitových sáčků o neuvěřitelných 80%.

  • věděli jste, že životnost plastového pytlíku se pohybuje okolo 12 minut?

  • jednorázové plastové sáčky patří mezi nejčastější znečišťovatele oceánů

  • jestli jsou vám igelitové pytlíky nesympatické a ve velkém je nahrazujete papírovými, měli byste vědět jednu věc. Výroba papíru totiž vede ke vzniku ještě většího množství tuhého odpadu a k většímu znečištění ovzduší, než plastové sáčky. Paradoxní, co? Výroba papírových sáčků spolkne 4x více energie, včetně trojnásobného množství vody, než výroba jejich igelitových "bratříčků".

Zdroj zajímavostí: https://zoommagazin.iprima.cz/zajimavosti/australie-snizila-spotrebu-plastovych-sacku-o-80-za-3-mesice-jak-to-udelala

 

Kristina

www.blueberryhill.cz

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.