Musk: Slovenský specialista na přírodní mýdla a tuhé šampony

MusK, čili "mydláreň u slečny Kaplánovej" je slovenská značka přírodní kosmetiky, za jejímž vznikem stojí Lucia Kaplánová. Žena se sympaticky nakažlivým úsměvem a nezdolným optimismem, kterou k novému řemeslu přivedla náhoda v podobě prosby kamarádky o výrobu originálních dárečků na svatbu. Lucia jako jeden z nápadů navrhla vyrobit pro hosty domácí mýdélka. Nápad se ujal a prvních sto kousků spatřilo světlo světa. Tímto krůčkem ale Lucia spustila lavinu, která už nešla zastavit…

Mýdlařina ji okamžitě chytla, a tak začala další mýdlové kousky vyrábět doma ve svém volném čase a rozdávala je rodině a kamarádům. Během toho ale pořád pracovala v Bratislavě pro dva nadnárodní korporáty v oblasti legislativní chemie. Jak sama říká, byl to sice obor, který ji velmi bavil, protože tam mohla uplatnit své znalosti z vystudované environmentální chemie, ale bohužel se tam nedostalo ke slovu její kreativní "já", které se začalo hlásit o pozornost tím častěji, čím více se rozrůstala její mýdlová záliba. Navíc vyrábění mýdel čistě pro zábavu začalo jít hodně do peněz, protože Lucia používala pouze kvalitní přírodní suroviny. A tak se jednoho dne nutně dostala do bodu, kdy si musela vybrat. Buď práce v hlavním městě, nebo risk vlastního podnikání v rodné Prievidzi. Naštěstí pro nás všechny si vybrala to druhé a stala se z ní mýdlařka na plný úvazek :-)

Momentálně je do výroby MusK mýdel zapojena celá Luciina rodina – bratranec Filip má na starosti e-shop a jeho manželka Veronika kromě účetnictví tvoří s Luciou nové receptury, chodí na trhy a buduje obchod. A zapojili se i Luciini rodiče. Maminka jí pomáhá balit mýdla do krabiček a tatínek vyrábí mýdlové formičky.

Co se týče samotné výroby a složení mýdel, Lucia si dává záležet na tom, aby každou novou recepturu vyladila do nejmenších detailů. Do svých produktů používá striktně ty nejkvalitnější přírodní ingredience, jako jsou oleje, vosky, másla, esenciální olejíčky, bylinky a přírodní barviva. Žádné umělé konzervanty, palmový olej nebo syntetické složky nemají v jejích mýdlech místo.

Všechna mýdla MusK jsou vyráběna tradiční metodou za studena tak, aby se v olejích a bylinkách zachovaly veškeré vitaminy a cenné látky. Rozpuštěné oleje a másla se smíchají s roztokem hydroxidu sodného a proběhne chemická reakce, která se nazývá "zmýdelnění". Tato procedura trvá 24 hodin. Spojením hydroxidu a olejů se celá směs zahřeje a vznikne mýdlo a glycerin. Glycerin v ručně vyráběných mýdlech zůstává součástí mýdla (v průmyslových mýdlech se odstraňuje) a tvoří jeho cennou složku, protože skvěle hydratuje a zvlhčuje pokožku. Takto vyrobené mýdlo potřebuje cca 4-6 týdnů na zrání, než je pečlivě zabaleno a připraveno pro zákazníka. Jiná situace je třeba u tuhých šamponů, které má MusK taktéž v nabídce. Těm stačí na ztuhnutí pár hodin, abyste je mohli rovnou začat používat. Jejich základ tvoří tenzid (čisticí a pěnicí složka), olejíček, hydrolát, kondicionizační složka, vůně a různé výživné látky jako vitamin E, panthenol, nebo kyselina mléčná.

Lucia v MusK také prosazuje koncept zero waste, čili se snaží jít cestou co nejmenšího (ideálně nulového) odpadu, a to jak v práci, tak v osobním životě. U mýdel a tuhých šamponů používá papírové obaly, které se dají zrecyklovat, nebo přidat na kompost. 

 

Mezi vaše nejoblíbenější produkty této značky patří jednoznačně tuhý šampon pro podporu růstu vlasů, Povzbuzení. Povzbuzení se zároveň stalo jedním z vůbec nejprodávanějších věcí na celém e-shopu, klobouček! Z mýdel žebříčku vévodí kousek vhodný pro citlivou pokožku, Až na kůži (neobsahuje esenciální oleje, ani barviva) nebo mýdlo s aktivním uhlím pro problematickou pokožku, Černé zlato

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.